The General Conference of the Church of God (Seventh Day) organizes its churches by regional districts. Below you will find a description and the leadership contacts for each district. To locate specific churches, use our Find a Church feature.

US Districts

Central District

The Central District is comprised of the states of Colorado, Illinois, Iowa, Kansas, Minnesota, Missouri, Montana, Nebraska, North Dakota, South Dakota, Wisconsin, and Wyoming. Visit the Central District’s website for events and other information.

District Staff and Representatives

Superintendent: Ken Lawson; Administrative Assistant: Sandra Lawson; Treasurer: Dawn Wayman; Ministerial Representative: Stephen J. Kyner; Young Adult (SWORD) Coordinator: Emily Smith

Area Representatives

Church Locations Representative
Churches in ND and SD David Nienhuis
Churches in IA and MN Richardo Segura
Churches in IL and WI Ruben Arzet
Churches in KS and MO David Babbitt
Churches in CO, MT, NE, and WY Kevin Lewin

Northeast District

The Northeast District includes the states of Connecticut, Delaware, Indiana, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, New Hampshire, New Jersey, New York, Ohio, Pennsylvania, Rhode Island, Vermont, Virginia, Washington D.C. and West Virginia.

District Staff and Representatives

Superintendent: Heber Vega; Secretary/Treasurer: Marie Roche; Ministerial Representative: Bruce Noble; Women’s Ministry Representative: Esther Winchell; Youth Coordinators: Mark and Robin Sullivan

Area Representatives

Church Locations Representative
Churches in West Michigan: Culver Road, Grand Rapids, Vriesland, and West Olive, MI Isaiah Hernandez
Churches in East Michigan: Freeland, Owosso, Petersburg, and Saginaw, MI Bruce Slawson
Churches in Stamford, CT; Boston, MA; ME; NH; Elizabeth and Passaic, NJ; Brooklyn, Corona/Queens, Jamaica/Queens, Rogers Avenue, and Roosevelt, NY; and RI Victor Brown
Churches in Adelphi, Frederick, and Lanham, MD; Harrisburg and Philadelphia, PA; Alexandria, Richmond, and Winchester, VA Oneil Barrett
Churches in Ft. Wayne, IN; Amherst and Toledo, OH; Moundsville and Parkersburg, WV Art Roche

Southeast District

The Southeast District includes the states of Alabama, Florida, Georgia, Kentucky, Mississippi, North Carolina, South Carolina, and Tennessee. Visit the Southeast District’s website for events and other information.

District Staff and Representatives

Superintendent: Steve Krome; Treasurer: Dawn Wayman; Ministerial Representative: Al Haynes

Area Representatives

Church Locations Representative
Churches in TN, AL, KY, and GA Ken Pell
Churches in NC and SC Devon Simmonds
Churches in FL Terry William
Northern Hispanic Churches Ismael Martinez
Southern Hispanic Churches Jaime Reyes

Southwest District

The Southwest District consists of Arkansas, Louisiana, New Mexico, Oklahoma, and Texas.

District Staff and Representatives

Superintendent: Chip Hinds; Secretary: Mary Hinds; Treasurer: Joyce Gold; Ministerial Representative: Gustavo Salcido; Youth Coordinators: Jason and Rose Rodriguez; Young Adult (SWORD) Coordinators: Danny and Jacqueline Melgoza; Senior Ministries Coordinator:  Allan Burlison; NAWM Representative: Rosie Davila

Area Representatives

Church Locations Representative
Churches in North Texas: Austin, Dallas, Grand Prairie, Mount Pleasant, and Venus, TX Alfonso Lopez
Churches in Claremore, Fairview, Oklahoma City, Shawnee, Tahlequah, and Tulsa, OK Ruben Marquez, Jr
Churches in East Texas: Conroe, Galena Park, Galveston, Houston, Pasadena, Richmond, Rosenberg, and Willis, TX Francisco Camarillo
Churches in Delaplaine, Fort Smith, Jasper and Jonesboro, AR; McAlester and Wister, OK Lamar Ford
Churches in Artesia Wells, Crystal City, Pandora, and San Antonio, TX Manuel Salazar
Churches in Albuquerque, Santa Fe and Socorro, NM; West Texas: El Paso, Lubbock, and Midland, TX Raul Hernandez
Churches in South Texas: Brownsville, Corpus Christi, Donna, and Pharr, TX Samuel Davila

West Coast District

The West Coast District serves the states of Alaska, Arizona, California, Hawaii, Idaho, Nevada, Oregon, Utah, and Washington.

Ministries

Sis-Q Meadows Camp Sis-Q Seekers Camp

District Staff and Representatives

Superintendent: Larry Zaragoza; Treasurer: Johanna Stucker; Ministerial Representative: Brian Larson; Prayer Coordinator: John Howell; Northwest SWORD Representative: Kurt Stranberg; Central California SWORD Representative: Caitlyn Stacy; Northwest Youth Representative: Greg Haffner; NAWM Representative: Jennifer Stucker

Area Representatives

Church Locations Representative
Churches in Nampa, ID; Portland, OR; Spokane, Tacoma, and Walla Walla, WA Tim Fauth
Churches in Eugene, Harrisburg, Marion, and Redmond, OR Kevin Crowson
Churches in Junction City, Lodi, Madera, Sacramento (English), Stockton, and Visalia, CA Ruben Frausto
Churches in Morgan Hill, Oakland, Roseville, Sacramento (Spanish), and San Jose, CA (open)
Churches in Mesa, Phoenix, and Willcox, AZ; and Las Vegas, NV Jose Hernandez
Churches in Bell, La Puente, North Hills, Ontario, Pasadena, Riverside, Sylmar, Van Nuys, and Ventura, CA Lazaro Robles
Churches in Bloomington, Calimesa/Yucaipa, Escondido, Inglewood, Los Angeles, and San Diego, CA Ruben Zaragoza, Jr.

Canada Districts

Eastern Canada District

The Eastern Canada District is composed of the six eastern provinces, with congregations in Ontario and Quebec.

District Staff and Representatives

Superintendent: Leeroy Williams; Secretary/Treasurer: Verna Burnett; Ministerial Representative: Samuel Holland; Women’s Coordinator: Janine Williams

Area Representatives

Church Locations Representative
Churches in Quebec & Atlantic Daniel Urizer
Churches in Ontario East Delroy Johnson
Churches in Ontario West Monique Webb

Western Canada District

The Western Canada District is composed of the provinces of Alberta, British Columbia, Manitoba, and Saskatchewan.

District Staff and Representatives

Superintendent: Orville Rose; Secretary/Treasurer: Vera Popik

Area Representatives

Church Locations Representative
Acme Robert Grabinsky
Mission Julio Aguilar
Calgary John Emery
Parkland Angie Camero